Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, günümüzün en çok tercih edilen pazarlama türü haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi ve internetin hayatımızdaki yerinin gittikçe artması, ürün ve hizmetlerin tanıtım ve satışları için de internet tabanlı stratejilerin kurulmasını sağlamıştır. Herhangi bir şirket ya da şahıs bir ürün ya da hizmet satmak istediğinde dijital kanallar ile pazarlama yapmayı tercih etmektedir. Bunun nedeni dijital kanalların aynı anda birçok kişiye ulaşabilmesidir. Dünyanın her yerinden milyonlarca insana ulaşmayı sağlayan bu yeni ve etkili pazarlama türü, günümüzde büyümek ve gelişmek isteyen her şirketin tercihi haline gelmiştir. Yapılan dijital pazarlama çalışmaları ile şirketler kısa süre içinde, internet dünyasında kendi kimliklerini oluşturarak müşterilerini çekmeyi başarmıştır.

 

Bireylerin alışveriş alışkanlıklarının değişmesi dijital pazarlamanın temellerini atmıştır. Artık neredeyse herkes bir ürün ya da hizmet satın almak istediğinde mağazaları ziyaret etmek yerine internet üzerinden arama yaparak istediği ürüne ulaşmaya çalışmaktadır. Bu nedenle önemi gittikçe artan internet tabanlı pazarlama stratejileri ile her sektörde karşılaşmaktayız. Potansiyel bir müşterinin arama motoru üzerine almak istediği ürünü yazması ile serüven başlar. Müşteriler genelde arama motorlarında ilk sırada çıkan mağaza ya da alışveriş sitelerini tercih etme eğilimi gösterirler. Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak bu nedenle çok önemlidir. Hangi şirket bu sırada üstte ise daha fazla sayfa görüntüleme alır ve sayfasına gelen potansiyel müşteriyi gerçek müşterisi yapma şansı artar. Müşterinin web sitesine girdikten sonra satın alma gerçekleştirmesi tüm bu dijital pazarlama stratejilerinin en temel nedenidir. Her şirket ürün satışını ve bu sayede gelirini arttırmayı hedefler. Bunun için yapılacak tüm pazarlama araştırmalarının günümüz teknolojisi ve müşteri alışkanlıklarına göre tasarlanması gerekir. Şirketin hitap ettiği yaş grubu, ürünün çeşidi, şirketin satış yapabileceği yerler gibi değişkenler ile her pazarlama stratejisi farklı şekilde hazırlanmalıdır. Özellikle gençlere hitap eden markalar için dijital pazarlamanın önemi çok büyüktür. Klasik pazarlamadan çok son dönemde dijital tabanlı kampanyalar tercih edilmektedir. Gençleri tanıyan ve tercihlerini bilen markalar için sosyal medyayı ve interneti kullanmak, en çok müşteri çeken ve dolayısıyla satışları arttıran uygulamalardandır.

 

 

Dijital Pazarlamanın En Önemli Kavramları

Dijital pazarlama hakkında bilgi edinmek isteyen herkesin bilmesi gereken çok önemli kavramlar vardır. Bu kavramları en iyi şekilde anlayan ve uygulayan şirketler başarıya kısa sürede ulaşırlar. Dijital pazarlama bir bütündür. Her bir kavramı önemli ve başarı için kilit olabilecek stratejilerdir. Bu nedenle internet dünyasında kendini geliştirmek ve tanıtmak isteyen şahıs ya da şirketler için bu bilgiler çok önemli olacaktır. Dijital pazarlamanın yapıldığı araçlar ise bilgisayar, cep telefonu ve dijital medya platformlarıdır. Potansiyel müşterinin alışveriş dürtülerini kullanmak isteyen firmalar için her an elimizde olan telefonlar ve sosyal medya gibi araçları kullanmak kısa sürede sonuçlar verir. Her kullanıcıya tercih ettiği mecra üzerinden ulaşmak önemlidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu, internet üzerinden satış yapacak ya da bilgi amaçlı bir web sitesi kurup gelen reklamlar ile para kazanmayı hedefleyen her web sitesi için olmazsa olmaz bir kavramdır. Bir arama motorunun web sayfalarını nasıl incelediğini ya da nasıl taradığını anlatarak ilerlemek, konuyu net olarak anlamak açısından çok önemli olacaktır. Arama motorları sürekli yeni açılan web sitelerini tarayarak, arama sonuçları arasına eklerler. Bu arama sonuçları arasına girebilecek değerde olanlar yapılan aramalarda kullanıcıların karşısına çıkar. Bu nedenle oluşturulan web sitesinde, yazılan tüm içeriklerin çok dikkatli oluşturulması gerekir. Arama motorlarının mantığına uyacak şekilde içeriği hazırlamak, üst sıralarda çıkmak isteyen her firma için önemlidir. İşte tam da burada dijital pazarlama devreye girer. İşinde uzman ekiplerce yapılacak SEO yani arama motoru optimizasyonu ile web siteniz arama motorları ile uyumlu hale gelir. Bu şekilde siz de en çok tıklanan, görüntülenen ve en sonunda da en çok satış yapan web siteleri arasına girersiniz.

Doğru yapılan bir SEO çalışması ile web sitesinin kalitesi artar. Arama motorlarının ve insanların bir ürünü nasıl aradığının doğru analiz edilmesi ile verimli bir SEO çalışması yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken, en çok tercih edilen ve aranan kelimelerin dozunda kullanılmasıdır. Doğru belirlenen anahtar kelimeler ile web siteniz kısa süre içinde en çok aranan ve ziyaret edilen siteler arasına girer. Arama motoru web sitesini taramaya geldiğinde doğru oluşturulmuş içerikle karşılaşırsa web sitenizi üst sıralara taşır. Dijital pazarlamanın temeli olan arama motorlarının beğendiği içeriğe sahip olmak için bu işin uzmanı olan şirketlerden ve dijital pazarlama uzmanlarından yardım almanız çok önemlidir. Sanal dünyadaki yerinizi kısa sürede geliştirmek, potansiyel müşterilerinize kavuşmanıza ve dolayısıyla kazancınızı arttırmaya yol açar.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Dijital pazarlama stratejilerinin bir diğer güçlü silahı ise arama motoru pazarlaması (SEM) olarak sayılabilir. Bir ücret karşılığında arama motorlarında web sitenizin en üst sıralarda görülmesi sağlar. Bu potansiyel müşteriyi sitenize yönlendirir ve ayrıca daha fazla sayfa görüntüleme elde edersiniz. Bir web sitesinin sayfa görüntülemesinin artması hem satışlarını artırır hem de sattığı ürünün ya da hizmetin niteliğe göre diğer markaların reklamlarını web sitesine çeker. İnternet üzerinden bir mal ya da hizmet satan web sitelerinin birincil para kazanmaya kaynağı kendi sattığı ürün ve hizmetlerdir. Bunun dışında yüksek sayfa görüntüleme alan web siteleri kendi reklam alanlarını satışa sunarak gelen reklamlardan da ek gelir elde ederler. Hiç bir ürün satmayan, genelde bilgi veren web sitelerinin amacı sayfa görüntüleme kazanmak ve bunu alacağı reklamlar ile paraya dönüştürmektir.

Dijital pazarlamanın öneminin her geçen gün artması, her firmanın ve markanın tanıtımlarını web siteleri üzerinden yapmasına neden olmuştur. Yapılan çalışmalara göre bir kullanıcı, başka bir amaçla ziyaret ettiği web sitesinden ve reklamlarından etkilenerek satın alma gerçekleştirmektedir. Gün içinde sosyal medya ve internet sitelerinde geçirilen zaman sürekli artmaktadır. Bu potansiyel nedeni ile markalar da doğal olarak dijital pazarlama seçeneğini tercih etmektedirler. Arama motoru pazarlaması tüm bu nedenlerden dolayı en etkili pazarlama yollarındandır.

Bir web sitesinin trafiği üç kısımda incelenebilir. Bunlardan ilki organik olarak siteyi ziyaret eden kullanıcılardan oluşmaktadır. Bu kullanıcılar doğru olarak yapılmış SEO sayesinde arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkan web sitesini tercih etmektedirler. Bu tıklamalar ücretsizdir. Web sitesinin kendi başarısını ifade eder. Bir web sitesinin organik kullanıcısının fazla olması, bu sitenin tercih edildiğinin ve başarılı olduğunun bir göstergesidir. İşin başında olan ve yeni kurulmuş siteler için en başta doğru olarak yapılan arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlaması desteği ile kısa sürede başarıya ulaşılabilir. Kullanıcı siteye alıştıktan sonra arama motoru pazarlaması daha az kullanılabilir. Web sitesine trafik sağlayan bir diğer yol ise ücretli olan arama motoru sıralamalarıdır. SEO ile web sitesine çekilen kullanıcı siteyi beğenirse kalıcı müşteri haline gelecektir.

 

Sosyal Medya Pazarlaması

Günümüzün en çok kullanılan ve başarı sağlayan dijital pazarlama türlerinden biridir. Dünya üzerindeki neredeyse herkesin bir sosyal medya adresi olduğunu düşünüldüğünde, bu müthiş pazarlama potansiyeli olan oluşumu kullanmak kaçınılmazdır. En çok kullanılan sosyal medya ağlarının günümüzdeki gelir modeli bu reklamlardır. Her geçen gün artan sosyal medya uygulamalarının hedefi de bu pastadan payını alabilmektir. Markalar hedef kitlesinin yaşına ve sosyal medya alışkanlıklarına göre reklam verecekleri sosyal ağı belirlerler. Son zamanlarda gençlerin çok fazla kullandığı Instagram pazarlamanın da en çok tercih edilen noktası haline gelmiştir. Dünya üzerinde en fazla kullanıcıya sahip olması ile dikkat çeken Instagram, reklam seçenekleri ile de her bütçeye hitap etmektedir. Bu nedenle ister küçük isterse de büyük bir marka olsun, kuruluşlar reklam için bu sosyal medya ağını kullanmayı tercih etmektedirler. İnternet üzerinden satış yapmak isteyen ve kendini duyurmak isteyen küçük satış siteleri de yaptıkları dijital tabanlı reklamlar ile kendini duyurabilmektedir. Dijital pazarlama seçeneği düşünüldüğünde, ilk akla gelen büyük bir bütçe gerektiği düşüncesidir. Çok küçük bütçeler ile reklam yapılabilen sosyal medya ise her geçen gün pazarlamanın odak noktası haline gelmeye devam etmektedir.

 

 

Neden Dijital Pazarlama Tercih Edilmektedir?

Günümüz internet dünyasındaki rekabet göz önüne alındığında, kullanıcının ilgisini çekmek ve tercihi olabilmek için dijital pazarlama yollarını kullanmak en akıllıca olan yoldur. Yapılan dijital pazarlama çalışmaların işin uzmanı kişilerce sürdürülmesi başarıyı arttırmaktadır. Rekabetin en yüksek seviyelerde olduğu bu dünyada, bir web sitesi için destek almadan ayakta kalabilmek neredeyse imkansız bir durumdur.