Dünya Dijital Temizlik Günü

Bu yıl “Dünya Günü” için çoğu ülkede sokağa çıkma kısıtlamaları bulunduğundan çevreyi temizleme etkinlikleri düzenlenemedi. Ancak evden ve çalışırken de dünyanın temizliğine katkı sağlamak mümkün.
Hayatımızın her aşamasında kullandığımız bilgisayar ve internetin de dünya genelindeki karbon salınımına büyük oranda neden olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle sivil toplum kuruluşları “Dijital Temizlik Günü” çağrısında bulunuyor.
Dijital Temizlik Günü projesi organizatörlerinden Anneli Ohvril, “İngiltere’deki her yetişkin maillere ‘teşekkürler’ cevabı göndermezse karbondioksit salınımını yılda 16 bin ton azaltabiliriz. Bu Londra’dan Madrid’e 81 bin uçak seferiyle eşdeğer” açıklaması yapıyor. Aynı zamanda 2009 yılında McAfee, günde 2 milyon ABD ailesi tarafından kullanılan milyarlarca spam e-postanın aynı miktarda enerji gerektirdiğini belirten rapor yayınladı.( 2025 yılına kadar veri havuzlarının üretilen tüm enerjinin 5/1 i kadar olacağını ve en büyük kirleticilerden bazıları olacağı tahmin edilmektedir.
Çok sık mail göndermiyorsanız bile, gelen kutunuza her gün düşen çok sayıdaki spam maillere aboneliğinizi sonlandırmanız bile çevreye önemli bir katkıda bulunmanızı sağlayabilir.
Berners Lee’nin “Her Şeyin Karbon İzi” kitabına göre normal bir mail, yaklaşık 0,3 gram CO2 salınımı yapıyor. Ama maile büyük bir dosya eklendiğinde bu sayı 50 grama kadar çıkabiliyor. Statista’ya göre de dünyadaki her gün gönderilen milyonlarca mailin yarısından çoğu spam e-postalardan oluşuyor.
Dijital Temizlik için yapabileceğiniz bir diğer şey ise telefonunuzdaki gereksiz belgeleri, fotoğrafları, videoları silmek olabilir. Bu işlem, hem cihazlarınızda ne kadar fazla veri kirliliği olduğunu size gösterebilir, hem de buluta yüklenen verilerin azalmasını ve karbon salınımının düşmesine fayda sağlayabilir. Bizim için bu tarz küçük değişiklikler dünyamız için büyük etkilere sahip olabiliyor.
Karbon ayak izimizi kitlesel olarak uyguladığımız küçük değişikliklerle de düşürmek mümkün. Hayatımızın her alanında sadeleşmek, gezegenle uyum içerisinde olmamıza da yardımcı olacaktır.

 

 

Bazı Araştırmalar:
  • Eğer Fransa’da her insan 50 mail silerse, Bu bir saatliğine 1.6 milyar düşük enerjili ampulu kapatmaya, Eiffel Kulesini 24 saat kapatmaya veya hatta Paris’in bir ucundan bir ucuna yarım gün elektrik tüketimine eşittir.
  • Dünya veri merkezleri (muazzam miktarda bilgi depoları), küresel elektrik kaynaklarının %3’ünü (Tüm İngiltere’den daha fazla) tüketir ve küresel sera gazı emisyonunun %2’sine (küresel hava taşımacılığı ile yaklaşık aynı miktarda) sebep olur.
  • Bir Google araması için cüzi miktarda enerji yeterlidir fakat 200 tanesi için gerekli enerji, bir gömleğin ütülenmesi için gerekli enerjiyle neredeyse aynı miktardadır. Sadece Google dakikada 3,8 milyon civarında arama alıyor. Bu da San Francisco şehrinin yıllık enerji tüketimine eşittir.
  • Akan çevirimiçi videonun ortalama CO2 tüketimi yılda 300 milyon tonun üzerindedir. Bu, İspanya’nın bir yıl içinde yaydığı CO2 ile aynı. On saatlik filmin HD olarak yayınlanması, Vikipedi ansiklopedisinde yer alan tüm makalelerin toplamından daha fazla bayt gerektirir. (Vardiya Projesi)

 

 

Yazan: Taha TURGAY / @tahaturgayy